جوش با آکنه چه تفاوتی دارد؟

یکی از دغدغه‌های افراد مخصوصا در قشر بانوان این است که پوست صاف و زیبایی داشته باشند. آکنه و جوش از جمله بیماری‌های پوستی است که اکثر افراد به آن دچار می‌شوند. برخی از افراد فکر می‌کنند که بین آکنه و جوش تفاوتی وجود ندارد؛ اما این برداشت نادرست است و تفاوت ‌زیادی بین آکنه و جوش است که در ادامه مقاله به توضیح آن‌ها می‌پردازیم و همچنین بهترین شوینده پوست چرب و جوشدار را به شما معرفی میکنیم.

جوش چیست ؟

همانطور که پیش‌تر اشاره کردیم تفاوت زیادی بین آکنه و جوش وجود دارد. در حقیقت آکنه یک بیماری پوستی محسوب می‌شود اما جوش می تواند علائم بروز یک بیماری باشد.

هنگامی که کسی به بلوغ می رسد، اولین جوش‌ها را بر روی صورت خود مشاهده می کند. برخی از افراد هم با خوردن گرمیجات روی پوست آن‌ها جوش‌هایی به وجود می‌آید. در اکثر بانوان هنگامی که به دوران قاعدگی خود نزدیک می‌شوند جوش‌هایی روی صورت و بدن آن‌ها به وجود می‌آید. اگر دقت کرده باشید هنگامی که صورت شما جوش می‌زند پس از مدتی از بین می‌رود. در حقیقت هنگامی که فولیکول‌های مو بسته می‌شوند، جوش‌هایی به وجود می‌آیند. برخی از بیماری‌های شایع که در زنان رخ می‌دهد مانند سندرم تخمدان پلی کیستیک هم سبب جوش زدن صورت می‌شود. همچنین بروز برخی ازبیماری‌های هورمونی هم تاثیر زیادی در جوش زدن افراد دارد‌.

جوش صورت

انواع جوش

جوش‌ها به چند دسته تقسیم می‌شوند و برخی از آن‌ها التهابی و برخی دیگر غیر التهابی هستند. در ادامه به بررسی انواع جوش‌ها می‌پردازیم:

جوش سر سیاه

جوش‌های سرسیاه معمولاً به صورت زیر پوستی ایجاد می‌شوند. جوش‌های سر سیاه کوچک اغلب در سطح پوست صورت ایجاد می‌شود؛ اما فقط این جوش‌ها در سطح پوست ایجاد نخواهد شد، بلکه در جاهای دیگر بدن نیز مشاهده می‌شود. فولیکول‌های مو هنگامی که بسته می‌شوند رنگ آن‌ها سیاه می‌شود. پس در نتیجه آن جوش‌های برآمده شده به علت گرفتگی فولیکول مو سیاه رنگ هستند.

بیشتر بخوانید  مزایا و معایب فیبروز ابرو چیست؟

جوش سر سیاه

جوش‌های سر سفید

چربی‌های صورت و سلول‌های مرده در کنار یکدیگر جمع می‌شوند و برآمدگی‌هایی را به وجود می‌آورند که به آن‌ها جوش‌های سر سفید گفته می شود. جوش‌های سر سفید اندازه بسیار کوچکی دارند و معمولاً در زیر پوست ایجاد می‌شوند. احتمالا شما هم از آن دسته افرادی هستید که اگر جوش‌های سر سفید را روی پوست خود مشاهده کنید، آن را با دست تخلیه می‌کنید. اما باید بگوییم که این کار یک اشتباه رایج است؛ زیرا باعث می‌شود که پس از تخلیه شدن جوش‌های سر سفید، روی پوست شما لکه‌هایی به وجود بیاید یا همچنین باعث می‌شود که زخم‌های روی پوست شما ایجاد شود.

جوش سرسفید

پاسچول

جوش‌های پاسچول جوش‌هایی هستند که رنگ آن‌ها قرمز است و نوک آن‌ها به رنگ زرد می باشد به جوش‌های پاسچول جوش‌های چرکی نیز گفته می شود. در درون جوش‌های پاسچول مایعی وجود دارد که رنگ آن معمولاً زرد یا سفید مایل به زرد است. هرگز این جوش‌ها را نکنید؛ زیرا کندن این جوش‌ها باعث می‌شود که لکه‌های تیره رنگی بر روی پوست صورت شما ایجاد شود و روی زیبایی پوستتان تاثیر بگذارد.

جوش‌های پاسچول

پاپول

به جوش‌هایی که کوچک هستند و رنگ اکثر آن‌ها قرمز مایل به صورتی است پاپول گفته می‌شوند. قسمت‌هایی که جوش پاپول می‌زنند سفت می‌شوند و حالت برآمده به خود می‌گیرند. پاپول‌ها بر خلاف پاسچول‌ها مایع چرکی ندارند. کندن یا دستمالی کردن این جوش‌ها سبب می‌شود این جوش‌ها حالت التهابی شدیدی پیدا کنند و زیبایی پوست شما را از بین ببرند.

پاپول

آکنه چیست؟

آکنه یک بیماری پوستی است که اکثر افراد در جهان به آن مبتلا می‌شوند. آکنه زیبایی پوست را از بین می‌برد و اگر زودتر فکری برای درمان آن نکنید روی پوست شما لکه‌های تیره‌ای ایجاد می‌شود که زیبایی پوستتان را از شما می‌گیرد.

بیشتر بخوانید  نکات ساده اما مهم مراقبتی پس از میکرونیلدینگ

یکی از شایع ترین عوامل بروز آکنه در واقع غددهایی است که در دوران بلوغ فعال می‌شوند. این غددها که به غددهای چربی معروفند و معمولاً زمینه ساز بروز آکنه هستند. البته توجه داشته باشید که غدد چربی نه تنها در هنگام بلوغ بلکه در تمامی سنین امکان فعال شدن آن وجود دارد. اگرچه فعال شدن غدد چربی خطرناک نیست، اما در برخی از افراد دیده شده که زخم‌های پوستی را به همراه داشته است. روی دادن آکنه معمولا در افراد بین ۱۲ تا ۲۴ سال دیده شده است.آکنه زودتر باید درمان شود تا منجر به التهابات شدید پوستی نشود.

عوامل موثر در بروز آکنه

عوامل متعددی در بروز آکنه موثر هستند که در ادامه به بررسی آنها می‌پردازیم:

  • برخی از افراد به دلیل ژنتیک دچار آکنه می‌شوند.
  • در بانوان نزدیک دوران قاعدگی روی دادن آکنه مشاهده شده است.
  • اظطراب و استرس از جمله مواردی است که سبب بروز آکنه در افراد می‌شود.
  • پوست برخی از افراد به آب و هوای گرم و مرطوب حساس است؛ در نتیجه هنگامی که این افراد به مناطقی که آب و هوای گرم و مرطوب دارند سفر می‌کنند پوست آنها دچار آکنه می‌شود.
  • برخی از لوازم‌های آرایشی و بهداشتی دارای مقادیر بسیار زیادی روغن و مایعاتی هستند که جوش را می‌فشارند استفاده از این لوازم آرایشی سبب بروز آکنه روی پوست می شود.
  • رژیم غذایی نامناسب هم در بروز آکنه در افراد نقش موثری دارد.
  • در برخی مواقع منافذ پوست توسط سلول‌های چسبنده پوست بسته می شوند همین امر سبب می‌شود که آکنه بر روی پوست ظاهر شود.
  • یکی دیگر از عوامل موثر در بروز آکنه به هم خوردن نظم هورمون‌ها است. اگر نظم هورمون‌ها به هم بخورد روی پوست افراد آکنه به وجود می‌آید.
بیشتر بخوانید  بهترین روش لایه‌برداری پوست چیست؟

مقایسه آکنه و جوش

همانطور که پیش‌تر در این مقاله اشاره کردیم جوش در اکثر افراد دیده می‌شود. مخصوصاً در افرادی که به سن بلوغ رسیده‌اند و همچنین در خانم‌هایی که نزدیک به سیکل قاعدگی هستند. جوش‌ها معمولاً التهاب زیادی ندارند ولی نباید آنها را کند یا آنها را خیلی دستمالی کرد؛ زیرا باعث می‌شود که یکسری زخم‌ها یا لکه‌هایی بر روی صورت ظاهر شوند.

اما برخلاف جوش آکنه یک بیماری پوستی است که دارای التهاب زیادی هم می‌باشد. آکنه را زودتر باید درمان کرد؛ زیرا سبب به وجود آمدن لکه‌های تیره رنگی بر روی پوست می شود. آکنه هم معمولا در افرادی که دوران بلوغ‌شان نزدیک است یا به دوران بلوغ رسیدند رخ می‌دهد.

بهترین شوینده پوست چرب و جوشدار کدامند؟

سخن پایانی

در این مقاله تفاوت بین آکنه و جوش را برای شما ارائه کردیم. اکثر افراد تصور کرده که آکنه یا جوش را با دست از پوست خود خارج کنند یا آنها را بکنند، به بهبود جوش و آکنه خود کمک می‌کنند. این تصور کاملا غلط است و کندن یا دستمالی کردن جوش‌ها یا آکنه باعث می‌شود که آن‌ها تبدیل به زخم و لکه‌های تیره رنگ شوند و حالت التهابی شدید پیدا بکنند. در صورتی که در این خصوص تجربه‌ای دارید آن را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
28 − 22 =


بستن
مقایسه